Те ще се превърнат във важна основа за бъдещите контакти на малчугана
Снимка: Shutterstock
Добрите обноски са тема, за която никога не е прекалено рано да се говори. Те са необходимо условие в съвременното общество - както за създаване на приятелства, така и за успешни социални и бизнес контакти, и е добре да положим основите за най-важните правила още в ранна детска възраст. Ето 5 от тях, на които да научите детето си преди да навърши 5 години. Представя ги Невена Басарова от „Първа детска академия за добри обноски“. Тя е и лектор на различни бизнес и мотивационни форуми, като TED. Първата си книга „Детска академия за добри обноски“ (изд. „Софтпрес“) публикува миналата година, а съвсем наскоро излезе и нейното продължение „Упражнения по етикет“.
1. Добрите обноски важат не само, когато сме навън
Добрите обноски са начин на живот и за тях няма ваканция, режим на включване и изключване. Много родители учат децата си, че добрите обноски се използват по определен повод, а е редно те да бъдат естествен начин на общуване. Добре е да изискваме добри обноски у дома, но също и да им ги показваме. „Благодаря“ не се казва само, за да направим добро впечатление пред чужди хора. Добрите обноски са добри навици, които започват още от вкъщи.
2. Служене с прибори при хранене
Ножът не бива да се възприема като опасно оръжие, а като добър помощник. Има детски прибори, които са създадени за деца и освен че са пъстри и красиви, са и напълно безопасни. Няма проблем пред дете на една година да се сложи нож, нищо, че то няма да го използва в началото. Така обаче ще свикне с него и ще го възприема като задължителен прибор на масата. Важно е родителят да е търпелив и да помага на детето да придобие навика да използва правилно приборите. Детето наблюдава как се хранят и родителите, затова личният пример отново в домашна обстановка е добре да бъде приоритет при възпитанието.
3. Да бъдем естети
Учете децата си да бъдат естети, научете ги да ценят красотата и да я създават. Разказвайте им как избирате хубава покривка, как съчетавате дрехите си - цветово, по материи и за конкретен повод, как избирате подхождащи си чинии и чаши на масата у дома. Подреждането на цветя и икебана вкъщи, на дрехите в гардероба са дейности, с които стимулирате усета за естетика у децата.
4. Спазването на обещания
Да научим детето да спазва обещанията си е равнозначно на това да го учим да поема отговорност. Степента на поемане на отговорност в ранна детска възраст влияе на изграждането на тази ценност и като възрастен. Не бива да карате детето да поема по-големи ангажименти от тези, които може да изпълни, а също е важно да спазвате собствените си обещания. След 3-годишна възраст децата могат да имат домашен любимец. Това ги учи на грижа, отговорност, емпатия и отношение към животните.
5. Уважение и толерантност
Никога не е твърде рано да учим децата да уважават чуждото мнение, своето и чуждото лично пространство, друга религия и правила. Това не заменя отстояването на собствената гледна точка. Твърдо и уверено, но любезно и с усмивка. Важно е да се знае, че понякога и двете страни в спора имат право. Насърчавайте децата си да бъдат приятели с деца с различни интереси и навици от техните. Това ще ги научи на толерантност повече от всеки теоретичен съвет, който можете да им дадете и ще им помогне в процеса на самоосъзнаване и заявяване на себе си пред света.
Невена Басарова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари